Mistrzostwa Polski w Pływaniu Masters, Kraków, 15-17 listopada 2013

27 medali na Zimowych Mistrzostwach Polski

W ostatni weekend w Krakowie odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski. Brało w nich udział ponad 600 zawodników z 92  klubów z Polski oraz 20 z Czech, Litwy, Łotwy, Rosji Słowacji i Ukrainy. W tym gronie doskonale spisała się dwunastoosobowa ekipa Toruńczyka Masters. Torunianie aż 27 razy stawali na podium w tym 15 razy na najwyższym stopniu. Najbardziej utytułowanym toruńskim pływakiem został Karol Twarowski, który w swojej kategorii wiekowej zdobył pięć złotych medali: na dystansie 100 i 200 m grzb., 200 i 400 m zm. oraz na 400 m dow. Wśród pań gwiazdami krakowskich mistrzostw były torunianki Marta Lord, mistrzyni kraju na 200 m zm. oraz 50, 100 i 200 m grzb. która ustanowiła też na tych dystansach nowe rekordy Polski oraz Magdalena Bolewska, która zwyciężała na dystansach 50, 100, 200 m klas. i 50 m mot. oraz była druga na 100 m mot. klasyfikując się dzięki swoim startom w pierwszej 10tce najlepszych pływaków Mistrzostw Polski. Tytuł mistrza Polski zdobyła również Agnieszka Kostyra, która zwyciężyła na dystansie 200 m klas. (była też III na 100 klas. i 800 dow.) oraz Krzysztof Lietz, który oprócz tego, że nie miał sobie równych w swojej kategorii wiekowej na dystansie 100 m mot., zdobył trzy srebrne medale na 100 m dow., 100 i 200 m zm. oraz był III na 50 m dow. Pozostałe medale dla Toruńczyka Masters w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: Artur Kłosiński - III na 200 m grzb., Edward Korolko - II na 100 m dow. oraz Tomasz Osóbka - II na 100 m dow. Zaciętą walkę o złoto stoczyła też sztafeta mieszana Toruńczyka Masters w składzie: Lord, Bolewska, Twarowski i Kłosiński na dystansie 4 x 50 m zm. Minimalnie lepszy okazał się jednak zespół Wodnika Katowice.

Warto wiedzieć:

• Zawody pływackie w kategorii masters rozgrywane są z podziałem na kategorie wiekowe (co pięć lat) począwszy od zawodników 20-letnich.
  • W krakowskich mistrzostwach brało udział kilkanaście osób liczących sobie 80 i więcej lat.

Sztafeta Toruńczyk Masters (od lewej): Lord, Kłosiński, Bolewska, Twarowski